Rikthehet “Lufta e ftohtë”, Rusi-Perendim

putin-armeEkspertët e politikës së jashtme në Moskë kanë paralajmëruar se Rusia dhe Perëndimi janë drejtuar drejt një ngecje e cila është e rrezikshme, duke e krahasuar atë me krizën e raketave kubane.

Duke iu referuar kësaj, gazeta Britanike ”The Telegraph”, shkruan se jemi në gjendjen ku Vladimir Putin sfidon hegjemoninë ndërkombëtare amerikane.

“Nëse ne flasim për fundin e Luftës së Ftohtë, ne jemi aktualisht diku në mes të ngritjes së Murit të Berlinit dhe krizën kubane të raketave”,- tha Gen Evgeny Buzhinsky, ish-kreu i ministrisë ruse të departamentit ndërkombëtar.

“Me fjalë të tjera, jemi në prag të luftës, por pa mekanizma për menaxhimin e konfrontimit”, shtoi ai. Ministria e Jashtme ruse të shtunën ka akuzuar administratën e Obamës për përpjekje në “shkatërrimin përfundimtar të marrëdhënieve me Rusinë”.

Sergei Ryabkov, zëvendësministër i huaj, nga ana tjetër, lë të nënkuptohet se Moska do të hakmerret, nëse Shtetet e Bashkuara vazhdojnë me sanksione të reja kundër Rusisë në përgjigje të bombardimit të Aleppo.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Shifra e frikshme, vrasjësja e Kim Jong Nam u pagua vetëm ….

Gruaja indoneziane e arrestuar për vrasjen e gjysmëvëllait të liderit koreano-verior ka ...