“Laboratori i kriminalistikës është kthyer në institucion kriminal”

berisha-2016Ish-kryeministri Sali Berisha publikoi sot nje denoncim ne lidhje me Laboratorin e kriminalistikes. Sipas Berishes,
eksperti dixhital i kriminalistikes denoncon:

-Shnderrimin e laboratorit te kriminalistikes ne nje institucion kriminal
-Çunat e krimit, drejtuesit e tij ne teresi jane ish oficere te sigurimit te shtetit
-Ata fallsifikojne, fabrikojne e zhdukin e dhena dhe prova sipas urdherave nga lart!
-Laboratori eshte ne rrezik te nje djegje te dyte nga keta kriminele me uniforme! sb

Kliko per me shume info

“Laboratori kriminalistik eshte kthyer ne laboratorin e vjedhjeve dhe te shperdorimeve.
STOP qe te shpetoje ky laborator nga djegia e dyte.
Pershendetje jam nje punonjese ne Institutin e policise shkencore.

Laboratori kriminalistik eshte kthyer ne laboratorin e vjedhjeve dhe te shperdorimeve ku si rezultat dhunes dhe frikes se heqies nga puna Drejtori Dritan Zoto dhe njeprej shefave te sektorit Orest Afezolli , te cilet te lidhur me nje firme ruse dhe nje firme te krijuar ne shqiperi nje firme fiktive, bejne blerjen e materialeve duke e shenrduar blerjen e sistemeve te gjurmeve te gishtave dhe balistikes dhene nje monopol te tyre pra ne kete laborator nuk mund te hyje asnje prej firmave me te njohura ne bote per krahasimin e gjurmeve te gishtave dhe krahasimin e provave balistike

LEXO EDHE:  Xhaferi shkon në Estoni, mësoni arsyen

Konkretish Drejtori Dritan Zoto dhe nje prej shefave te sektorit Orest Afezolli kane nxjerre jashte perdorimit sistemin Afis papilon te krahasimit te gjurmeve te gishtave ku pjesa me e madhe e paisjeve dhe e e softeve jane bere sikur jane nderuar duke ngritur nje komisjon per nxjerjen jashte perdorimit te tyre te perbere nga njerzit qe mban mbrapa dhe qe nuk jane specialite te fushes se elektronikes por persona te kopromentuar nga drejtorti.
me qellim blerje e paisjeve te reja me vlere rret 2 miljon nga firma ruse dhe shqiptare te cilat kane monopol Ne kompjuterin e Orest Afezollit I urdheruar nga Drejtori Dritan Zoto ndodhen vetem materialet e tenderave te te gjithe laboratorit *ku sejcili sector duhet te kete te veten( duke ngritur nje skeme te mirfillte vjedhje Orest Afezollit nuk kryen asnje akt ekspertimi te mirfillte.*faktet te verifikohen ato jane te sakta ne regjistra*

Duke I perqendruar te gjitha fondet blerjen e sistemeve te gjurmeve te gishtave dhe balistikes nga I vetmi monopol firma ruse ne nje nga qytet me te varfra te rusise Drejtori Dritan Zoto dhe njeprej shefave te sektorit Orest Afezolli jane shprehur se kane fituar rreth 400 mije euro per nje vit dhe dhe duan te marin dhe 400 vitin tjeter.

LEXO EDHE:  Tusk nis të martën nga Tirana turin 3 ditor

Duke I perqendruar te gjitha fondet blerjen e sistemeve te gjurmeve te gishtave dhe balistikes nga i vetmi monopol firma ruse ne nje nga qytet me te varfra te rusise Drejtori Dritan Zoto dhe njeprej shefave te sektorit Orest Afezolli kane shkaterruar plostesisht laboratorin e AND duke mos blere asnje reagent per kryerjen e kesaj analize duke I bre nje nder te madh te ngjarjeve kriminale te ndodhura ne shqiperi.

Per kete Drejtori Dritan Zoto si per vitin 2014 dhe 2015 ka bere fiktivisht per rreth 8 nga njerzit etij qe i sherbejne rrogen per keteo vite te lejes se zakonshme duke I perfituar ato nderkohe qe lejen e kane kryer e kane kryer sepse kete fakt e vertetojen ekspertimet qekane kryer ne datat perkatese duke I shkaktuar shtetetit nje dem te rendesishem.*faktet te verifikohen ato jane te sakta*

LEXO EDHE:  Ivanov I shkon deri në fund/ Nuk firmos ligjin për shqipen

Drejtori Dritan Zoto Zoto dhe nje prej shefave te sektorit Orest Afezolli te cilet bejne dhe rolin e kuadrit shkaterroi plotesish Sektorin e shkencave ligjore per te permbushur tekat e mikes se tij te zemres Ana Hoxha te cilen e emeroi shefe ne ate sektor pasi I dogjen rreth 30 qese me kanabis me autor dhe askush nuk mbajti pergjegjesi per proven e zhdukur

Drejtori Dritan Zoto Zoto dhe nje prej shefave te sektorit Orest Afezolli te cilet bejne dhe rolin e kuadrit shkaterroi plotesish Sektorin e Ekzaminimit te dokumentave ku me diktaturen e krijuar dhe friken e heqjes nga pun ate njerzve qe hapin gojen sic ka ndodhur ne 10raste, ne kete sector ka nderura nje grup te tijin te formuar dhe nga ekapertet e rretheve te cilet marjen pjese ne dhenjen e kokluzjoneve siti doje drejtori duke ju hequr te drejten e provae shume njerezeve dhe duke fituar shuma te majme deri ne 40 mije euro jane paguar me nje ekspertim te rreme.
Informacioni eshte i sakte le te verifikohet ne menyre qe te shpetoje ky laborator nga djegia e dyte”

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here