Këshillë nga mjekët, ja kur është më e mira për të bërë dush

UntitledShpesh herë duke mos menduar për avantazhet dhe disavantazhet, ne bëjmë dush kur të jemi më të rehatshëm ose gati. Por nuk funksionon kështu, të paktën kështu thuhet.
Sipas Shelley Carson, pedagoge psikologjie në Harvard dushi në mëngjes kur jeni të stresuar nga puna, ose kur jenin nën presion për të qënë kreativë. Ndërsa gjumi në mbrëmje të jetë para gjumit mund të ndihmojë njerëzit të cilët vuajnë nga pagjumësia, pasi ul nivelin e kortisolit të lidhur me stresin.
Dushi mund të rregullojë temperaturën e trupit, dhe një gjë e tillë bën që të na zë gjumi më shpejt.
Ndërkohë dermatologët gjithashtu thonë se dushi në darkë ndihmon për të patur një lëkurë më të pastër pasi papastërti dhe vaj nga ndotësit akumulohen gjatë ditës. Sipas mjekëve, të dyja janë të mira.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“Jam besnike, kam të dashur”, biondja i harron të gjitha kur sheh djalin me cantë plot me para

Një tjetër video që tregon më së miri interesin e femrave për ...