Greqia sjell në Tiranë kërkesën e Interpolit për arrestimin e Klement Balilit

klement-baliliKlement Balili i pagëzuar si “Eskobari i Ballkanit” foli nga arratia për akuzat ndaj tij për trafik droge, duke i cilësuar ato si të motivuara politikisht.
Ndër të tjera në intervistën për gazetën greke “ethnos”, ai tha se autoritetet greke nuk kanë sjellë asnjë fashikull të dosjes në Shqipëri.

Ndër të tjera ai ngrinte pretendimin se urdhër-arresti i lëshuar nga Greqia nuk ka mbërritur asnjëherë në vendin tonë.

LEXO EDHE:  Krimet e Rënda japin dy dënime përjetë dhe 150 vite burg për “Grupin e zjarrit”
Kliko per me shume info

Por burime nga Policia e Shtetit bënë të ditur për Tv Klan se ndaj Balilit ka një urdhër-arresti ndërkombëtar i lëshuar nga Interpol Athina. 46-vjeçari kërkohet nga drejtësia greke për trafik të lëndëve narkotike drejt vendeve të Bashkimit Europian, në kuadër të një grupi të strukturuar kriminal.

Ndërkohë në faqen zyrtare të Interpol, ku është lista e persona të kërkuar nga policitë e vendeve anëtare, emri i Klement Balilit nuk figuron të jetë aty. Pavarësisht pretendimeve, 46-vjeçari nuk i është vënë në dispozicion asnjë moment drejtësisë shqiptare për të sqaruar pozicionin e tij me akuzat e ngritura.

LEXO EDHE:  Qitje me armë pranë varrezave në Fier, policia shpall në kërkim dy persona

Një ditë më parë Balili tha për mediat greke se një pjesë e policisë greke në bashkëpunim me ish-Kryeministrin Berisha po e përdorin emrin e tij për të dëmtuar Kryeministrin Edi Rama.

Klement Balili deri në datën 12 Maj të këtij viti ka mbajtur detyrën e drejtorit të transporteve në qytetin e Sarandës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here