A do “rrëzohet” Angela Merkel?! Gjermania së shpejti në zgjedhje, ja 4 kandidatët

Kliko per me shume info

merkel14Në shkurt të 2017-ës gjermnanët do të zgjedhin udhëheqësin e ardhshëm të shtetit, pasardhësin e Presidentit,Joachim Gauck. Megjithatë koalicioni qeveritar ka probleme me caktimin e kandidaturave, pasi CDU dhe SPD e kanë të vështirë të gjejnë kandidatura të pranueshme për të dyja palët.

Sipas informacioneve të BILD, kancelarja gjermane Angela Merkel, paraqiti dy mundësi: një kandidat CDU, që është i pranueshëm edhe nga Të Gjelbërit dhe një që mund të rrëmbejë votat e unionit. Me këtë formë kryetari do mund të zgjidhet në raundin e tretë parlamentar.

Kliko per me shume info

Kandidatët e mundshëm dhe të preferuarit e Merkel janë: 54 vjecari Kramp-Karrenbauer , Norbert Lammert (i CDU-së) dhe Ëolfgang Schäuble (74 vjec CDU). Ky i fudnit është në dyshime, për shkak edhe të gjendjes shëndetësore, por gëzon respektin më të madh sipas anketave.

Fakt është SPD-ja mund të dalë me kandidaturën e Frank Ëalter Steinmeier, gjithashtu mjaft popullor sipas anketave

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.