Gjeneralja e parë në ushtrinë shqiptare, Kodheli gradon një grua

gjeneraljaForcat e Armatosura do të kenë të parën grua me grade gjenerale. Manushaqe Shehu deri dje kolonele e FA duket se do ta gezoje kete grade.
Ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka firmosur propozimin, ndërsa pohoi gjatë tryezës për të drejtat e grave në Shqipëri se gratë në uniformë përbëjnë 14% të efektivit ushtarak.

LEXO EDHE:  Rama akuza opozitës: Propagandë në Shkodër me fotot e 2010. Komentuesit kundër kryeministrit

“Kam propozuar për gradim të parën grua gjenerale në historinë e Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Në mënyrë që propozimi i kësaj zonje, të mbajë këtë datë të veçantë të 31 tetorit, ditës kur Kombet e Bashkuara miratuan Rezolutën 1325.
Ne të gjithë jemi përgjegjës për të drejtat e grave në Shqiperi. Padyshim që ka akoma nevojë për më shumë ndërgjegjsim, për më shumë mundësi sociale dhe ekonomike për gratë sot”, ka thene Kodheli.

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Fatos Lulos pasi nuk justifikoi pasurinë, paralajmërimi i fortë i Ramës: S'keni parë gjë akoma!
Kliko per me shume info

Të pranishëm ishin ambasadorë të Holandës dhe Suedisë, përfaqësues të ministrisë së Mirëqenies Sociale dhe ministrisë së Drejtësisë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here