Ja fshati më i ftohtë në botë, temperaturat arrijnë në -67 gradë C

boreeshbaVendi më i ftohtë në botë dhe i pabanueshëm është një fshat i vogël në Siberi i quajtur ‘Oymyakon’ ku temperaturat bien deri në -67 gradë C.

Temperaturat mesatare gjatë dimrit janë rreth -50 gradë C në Oymyakon dhe vetëm 500 njerëz e quajnë këtë fshat shtëpi.

Fotografi Amos Chapple, nga Zelanda e Re, vizitoi fshatin rus dhe e pa se sa të dhimbshme mund të jenë temperaturat e ulëta, transmeton Gazeta Express.

“Më kujtohet se ndjeja sikur të ftohtit po mbërthente fizikisht këmbët e mia, befasia tjetër ishte se sa herë pështyma ngrihej në buzë, ngrirja e saj më çante buzët”, tha ai për Weather.com.

Chapple udhëtoi nga Yakutsk, qytetin më të ftohtë në botë, për në Oymyakon, zonën më të ftohtë në botë.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Psikologët këshillojnë, kurrësesi mos i lejoni fëmijët të ndjekin lajme

Psikologët nuk ndalojnë së dhëni këshilla për rritjen e fëmijëve, duke i ...