“Escobari i Ballkanit”, mediat greke: Agjentët amerikanë të DEA ishin në Tiranë

Kliko per me shume info

klement-balili“Escobari i Ballkanit”, shqiptari Klement Balili, ka pushtuar sërish faqet e para të mediave, jo vetëm brenda vendit, por dhe më gjerë.

Balili u shfaq dje për herë të parë, pas shumë akuzave të hedhura ndaj tij për trafikun e drogës. Ai fliste për një media greke, ku rrëzonte akuzat, duke i cilësuar ato politike dhe të qëllimshme.

Kliko per me shume info

Ndërkohë, gazeta greke “Kathimerini” ka bërë një reportazh ditën e sotme për sasitë e mëdha të drogës që hyjnë në Greqi nga Shqipëria, e që më pas trafikohen në të gjithë Evropën.

Mes reshtave, gazeta greke duke iu referuar burimeve të saj, shkruan se disa ditë më parë në Tiranë kanë qenë agjentë amerikanë të DEA-s të zyrës në Athinë, shkruan Syri.

Reportazhi i “Kathimerini”:

Fundi disa mujor i hetimeve të policisë ishte më 20 tetor, kur pas orës 12:00 agjentë të anti-drogës bastisën një magazinë në aksin Athinë-Lamia ku u gjetën të fshehura 1 ton e 669 kg hashash. Brenda magizinës u kapën tre anëtarë të rrjetit të drogës. Midis tyre një 46-vjeçar shqiptar nga Himara, i cilësuar si “truri” i kësaj organizate. Nga dëshmitë e të arrestuarve, ata eksportonin marijuanë me kamionë frigoriferë në Gjermani, Belgjikë dhe Holandë. Droga me vlerë 7 milionë Euro ishte transportuar gradualisht nga Shqipëria në Greqi javën e fundit përpara arrestimeve.

46-vjeçari konsiderohet një “lojtar” i fuqishëm në fushën e trafikimit të hashashit nga Shqipëria në Evropën Qëndrore. Gjatë marrjes së tij në pyetje, ai mohoi që të ishte “truri” i rrjetit të drogës dhe pretendoi se kishte marrë udhëzime telefonike nga një bashkëpunëtor shqiptar në Holandë me emrin ‘John’.

Dokumenti sekret

Dokumenti sekret i përgatitur nga kreu i sektorit të narkotrafikut në Greqi, thekson se anëtarët e rrjetit krijojnë shoqëri virtuale transporti në Greqi, Bullgari, Austri dhe Holandë, përmes të cilave sigurojnë trafikimin e drogës.

Në maj të 2016 u arrestuan në Zakyntho grekë dhe shqiptarë dhe u sekuestruan 650 kg hashash me prejardhje nga Shqipëria, që do të ekstradoheshin në Norvegji përmes Greqisë. “Truri” i trafikut, sipas policisë greke, ishte një 50-vjeçar shqiptar banues në Belgjikë dhe 46-vjeçari shqiptar Klement Balili, banues në Sarandë.

I pari u zbulua nga policia belge, kurse i dyti njihet mediatikisht si “Eskobari i Ballkanit” ndaj të cilit ka një urdhër arresti ndërkombëtar dhe që qëndron i fshehur në Shqipëri.

Informacione për “Kathimerini” thonë se ditët e fundit vizituan Tiranën agjentë amerikanë të DEA-s, që ndodhen me seli në Athinë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.