Erdogan: Do të kthejmë dënimin me vdekje në Turqi

erdogan155Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan u shpreh se qeveria e vendit do t’i kërkojë parlamentit që të marrë në konsideratë rikthimin e ligjit për dënimin me vdekje.

Pas grushtit të dështuar të shtetit në korrik të këti viti, Erdogan ka kërkuar shumë që ky ligj të rikthehet.
“Qeveria jonë do të dërgojë në parlament propozimin për të rikthyer dënimin me vdekje. Unë kam besim se parlamenti ka për ta rikthyer atë dhe kur të më vijë propozimi për të nënshkruar, unë kam për ta ratifikuar atë”, ka thënë kreu i shtetit turk, shkruan “Independent”.

Ky ligj u hoq pas kërkesës së BE-së si kusht për t’u anëtarësuar.

/LajmiFundit.al/

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Angli, zbulohet fabrika e prodhimit të hashashit në buknerin e Ministrisë së Mbrojtjes

Sasi te konsiderueshme kanabisi janë gjetur në një ish-bunker bërthamor nëntokësor në ...