Shpiket “droni rrufe”, arma më e re që është e aftë të bëjë …!

droni (1)Irani krijoi dron me rrreze veprimit prej 1.000 kilometrash, që mund të shfrytëzohet edhe për vëzhgim për sulme tokësore dhe detare, pohuan burimet e njësisë elite iraniane “Rojtarët e revolucionit”.

Droni është quajtur “Saegeh”, që në përkthim në gjuhën persiane do të thotë “rrufe”. Mjeti është bartës për shpërthime, por jo edhe i raketave. Ka kamera të sofistikuara dhe është e aftë të sulmojë objektiva edhe natën.

Mund të fluturojë me shpejtësi prej 250 kilometra në orë, në lartësi deri në 900 metra dhe të paktën 50 centimetra mbi sipërfaqen detare.

Në fillim të muajit ai mjet ishte paralajmëruar nga vetë “Rojtarët e revolucionit”. Fluturakja është bërë sipas dronit amerikan, i cili ishte zënë nga ushtria iraniane në vitin 2011, pas së cilës ishin publikuar edhe fotografi.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Kujdes me këtë shtojcë në Google Chrome, është virus

Kërkuesit e sigurisë kanë zbuluar një virus të ri i cili po ...