Një tjetër dëshmi nga biznesmeni, ‘’ Djemtë e Shullazit më thanë mos fol shumë lart e poshtë, ne hedhim në tokë më të mirin’’

UntitledKërcënimet dhe presionet ndaj biznesmenit Ylvi Beqja, tashmë bashkëpunëtor i drejtësisë, kanë vazhduar edhe pas arrestimit të Emiljano Shullazit disa muaj më parë në Tiranë. Në dëshminë e Beqjas për Prokurorinë e Krimeve të Rënda, të dhënë në fund të shtatorit e në tetor 2016 në disa seanca sekrete radhazi, biznesmeni ka thënë se lëvizjet e tij dhe banesa ku jetonte në Tiranë janë mbajtur në vëzhgim të vazhdueshëm.
Biznesmeni ka rrëfyer se këtë vëzhgim e kanë realizuar njerëzit e Emiljano Shullazit nga të cilët ai ka arritur të identifikojë Endri Zelën dhe Endrit Qyqjan si persona që e kishin shoqëruar Shullazin gjatë
takimeve me të në Tiranë dhe në Durrës.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Rama uron me këto pamje, ja lajmi i mirë që jep këtë mëngjes

Biznesmeni është përballur direkt me njerëzit e Shullazit pas një telefonate që ka marrë nga Endrit Qyqja. Ai kishte shkuar në rrugë tek pallati i Beqjas dhe pasi janë takuar ka parë se në makinën Benz
ndodhej edhe Endri Zela.

Kliko per me shume info

“Më thanë mos fol shumë lart e poshtë” ka thënë biznesmeni. Ai ka shpjeguar se u tha dy djemve që t’i çonin fjalë Shullazit se do t’i jepte 700 mijë eurot që kërkonte vetëm që të hiqte dorë prej pronësisë së 30 për qind të ish­ Hotel Vollga duke i thënë se pronën e kishte bllokuar Prokuroria.

LEXO EDHE:  Skandali me listën fituese në portalin e infermierëve, emrat përsëriten disa herë

Beqja ka thënë se, dy djemtë i kanë deklaruar se “atë pronë do ta gëzojë vetëm Mili” duke i shtuar se “nëse ke ndonjë problem na thuaj se hedhim në tokë më të mirin”. “Për këtë arsye pasi kuptova se, problemet e mia nuk po mbaronin vendosa të vij me dëshirën time në Prokurori dhe të jap këtë dëshmi me përgjegjësinë time ligjore, ka thënë biznesmeni.

LEXO EDHE:  “Ç'të mungoi që ne nuk e mësuam kurrë?”, telefonata e fundit me vjehrrën para se nusja të pinte fotoksinë

Prokuroria ka marrë në pyetje edhe dy noterët në Durrës ku janë firmosur kontrata e dhurimit të pjesës së pronësisë dhe më pas zyrën ku Shullazi ka marrë certifikatën e pronësisë.

Dy noterët kanë thënë se kanë pasur makina të parkuara para zyrave të tyre gjatë ditës deri në 9 të darkës kur kanë kryer veprimet që kërkonte Shullazi dhe njerëzit e tij.

Ata kanë thënë se çdo veprim e kanë bërë me njoftimin e Ylvi Beqjas por ai u thoshte vazhdimisht “nuk kam çfarë të bëj”. (Panorama)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here