Dervish Luzha shpallet ‘Nderi i Kombit’, Nishani dekoron “Njeriun e mirë”

nishani-dervish-luzha “Njeriu i mire” dhe patrioti tropojan Rexhep Tarcuk ose siç njihet Dervish Luzha është nderuar me titullin e lartë “Nder i Kombit”.

Presidenti Bujar Nishani e dorëzoi vetë titullin ne duart e pasardhësve të familjes në një ceremoni të organizuar pranë tyrbes së Luzhës në Tropojë.

Kreu i shtetit Bujar Nishani e vlerësoi lart figurën e klerikut të mirënjohur për vlerat e veçanta jo vetëm në shërbim të njerëzimit, por edhe të atdheut e luftën antifashiste.

Në ceremoni morën pjesë përfaqësues të lartë të klerit, politikanë të shumtë e banorë të Tropojës. S’kishte si të mugonte në këtë aktivitet edhe vallja e Tropojës.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Berisha akuzon Olsi Ramën: Rrahu zëdhënësen e FSHF te Liqeni, i mori telefonin

Ish­kryeministri Berisha ka hedhur sërish akuza të forta ndaj vëllait të kryeministrit ...