Britania dërgon forca shtesë në Kosovë: Ka ende sfida të mëdha

ushtriaaaSekretari britanik i Mbrojtjes, Sir Michael Fallon, ka thënë se rreth 30 trupa britanikë do të dërgohen për të mbështetur operacionet e NATO-s në Kosovë, raporton BBC.

Ai ka pohuar se sfida të mëdha të sigurisë dhe stabilitetit ende qëndrojnë në Ballkanin Perëndimor.

Trupat britanike do ta kenë bazën në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, dhe do të funksionojnë në mbështetje të KFOR-it në disa operacione, për një periudhë njëvjeçare.

Sir Michael ka thënë: “Nato mbetet një gur themeli i mbrojtjes sonë”.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Kreu i Kuvendit të Kosovës takon Donald Trump, cmenden mediat e Serbisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli sot përmes rrjeti social Tëitter ...