Spartak Braho shtrohet në urgjencën e QSUT, vijon beteja me shëndetin!

Kliko per me shume info

braho_1_0Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Spartak Braho, vazhdon të ketë probleme serioze me shëndetin. Ditën e djeshme, mësohet se Braho është shtruar me urgjencë në QSUT.

Lajmi është bërë i ditur nga gazetarja Emanuela Sako, e cila shkruan në Fb se deputeti është vizituar në urgjencë dhe nga ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj.

Kliko per me shume info

Kujtojmë se deputeti Braho, që njëkohësisht është edhe kreu i Komisionit të Sigurisë, para disa muajsh u trajtua jashtë shtetit për shkak të problemeve shëndetësore.

Statusi i gazetares Emanuela Sako:

Qelbesirat e politikes sot mbasdite dezinfektuan urgjencen e QSUT nga infeksionet spitalore. Nuk eshte kaq filozofike, por po e shpjegoj. Spartak Braho peson nje krize me frymarrjen gjate pasdites dhe po trajtohet ne reanimacion prane Urgjences se QSUT.

Nga frika se mos e lere fryma shume miq e shoke, perfshire dhe dora vete, ministrin Beqja, kane ngritur urgjencen ne kembe per te mobilizuar mjeket dhe stafet mjekesore per ti sherbyer ketij te ‘madhit’. Me te hyre deputeti ne reanimacion vendosen rregulla te forta, ku nuk lejohet hyrja e askujt brenda. Mjeket dhe infermieret jane te gjithe ne gatishmeri dhe prane pacinteve, korridoret ndrijne nga pastertia. Deputeti vendoset ne nje dhome me vete dhe kushdo e viziton pertej xhamit, se helbete na merr ndonje infeksion dhe iku shendetesia e Beqjes.

Qe te kuptohemi nuk kam gje me Brahon, ai ishalla sherohet. Por me keta plehrat, kur te tjeret po i vdesin nga viruset dhe infeksionet duke i lene nga 10 veta ne nje dhome dhe i semurin nga infeksionet pervec, faktit qe luftojne cdo dite me vdekjen. Kam 12 dite qe shkoj ne kete reanimacion per njeriun tim dhe nuk e kisha pare asnjehere kete vigjilence. Keta plehrat e rendomte qe vetem njerez nuk jane, i torturojne pacientet gjate nates kur nuk kane te afermit prane. U bertasin dhe i dhunojne (ndoshta jo aq sa per tu lene te nxira), kur ata ne lufte me vdekjen mbledhin forcat per te hequr tubat e frymemarrjes. Ju betohem qe e kam pare me syte e mi kur infermieri perleshej me nje burre, cili per syte e mi ishte i vdekur por krahet i levizte dhe infermieri i thoshte: “O kafshe po te them mos i leviz duart ore. Ore degjon ti apo ti thyej krahet etj”. U shokova te them te drejten.

Duke qene se une dhe bashkeshorti kishim frike se mos i bente gje njeriut tone e thirrem dhe i thame te na e kishte kujdes. Por me kot, ai qelbte era alkool. Aty vertetuam hamendesimin se perse cdo nate dhoma e personelit qelbte era raki( ju siguroj qe nuk ishte era e ilaceve). E nderkohe qe njeriu im aty brenda pervecse lufton me semundjen i duhet te luftoje edhe me keto halle. Per me teper eshte prekur dhe nga infeksionet e marra aty brenda, gje qe i ka veshtiresuar mbajtjen ne jete. Brenda hyn kush te doje dhe sa here te doje, pa asnje lloj kujdesi higjienik. E ndersa sot, shfaqet nje deputet dhe nje minister per te ndryshuar per nje mbasdite gjithcka. Stafi ne kembe, hyrja e kufizuar.

Per me teper jane shtuar masat per ruajtjen e higjienes. Sot nuk u lejua hyrja me kepuce me balte, por kepucet u futen neper qese. Mbi rroba ishte e detyrueshme pelerina etj, etj. Cfare t’ju them cdo gje ishte model, por dua t’ju them O njerez mos i lini asnjehere te afermit tuaj vetem ne reanimacion, sepse ata i vrasin. Duke perfituar nga rasti se nuk jane ne gjendje te reagojne dhe per me teper qe ne nuk e kemi kulture kryerjen e ekspertizes ( pa lere se si e bejne), keta kafshe luajne me jeten. Ne jemi kthyer ne radhe te pare ne roje nate e dite, pastaj per te mos folur qe cdo gje e bleme vete dhe mjekun e therrasim vete se mos kalon orari i ilaceve dhe te shohin aparaturat se mos ndodh gje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.