Merret në mbrojtje biznesmeni i gjobitur nga ‘ushtarët’ e Shullazit

bandaaMerret në mbrojtje biznesmeni që Endrit Qyqja dhe Endrit Zela, të arrestuar dje si pjesë e grupit të Emiljano Shullazit, i kanë vënë një gjobë 1 milion euro.

“Panorama” raporton se biznesmenit i është ofruar mbrojtje, duke u bërë pjesë e programit të dëshmitarëve të Drejtësisë.

Kliko per me shume info

“Panorama” duke iu referuar burimeve jozyrtare shkruan se Prokuroria ka siguruar denoncimin e një biznesmeni “të gjobitur”, i cili ka pranuar të bashkëpunojë me organin e akuzës.

Bëhet fjalë për biznesmenin Ylvi Beqja, i cili ka rrëfyer për hetuesit kërcënimet, dhunën fizike dhe gjobat që ka paguar te të dyshuarit Shullazi dhe të bashkakuzuarit e tij.

Emri i biznesmenit Beqja doli në skenë pas sekuestrimit të ish-hotel “Vollgës” në Durrës. Rezultonte se në statusin e administratorit të një kompanie arabe, i kishte dhuruar “për mirënjohje” 30 për qind të pronës së zotëruar në këtë hotel.

LEXO EDHE:  Ja kush është i burgosuri që vdiq sot te 313 në Tiranë

Atëkohë, biznesmeni pretendoi se kishte bërë një marrëveshje të vullnetshme me Shullazin.

Prokuroria ka kërkuar masë arresti me burg për dy “ushtarët” e Shullazit, të cilët madje e kanë vizituar këtë të fundit në burg për porositë e veçanta.

Ai u ka dhënë deri më tani 100 mijë euro në çeqe dy personave të arrestuar.

HETIMET

Në disa nga rastet e kërcënimit për dhënie pasurie, në shoqërinë e Shullazit dhe Danit kanë qenë edhe Endrit Qyqja dhe Endrit Zela.

LEXO EDHE:  Goditen 2 organizata të lidhura me Camorra-n dhe Ndragheta-n në Itali, në pranga dhe shqiptarë

Po në bazë të veprimeve hetimore, rezulton se të dyshuarit Qyqja dhe Zela kanë qenë të pranishëm në disa momente kur shtetasi Emiljano Shullazi ka bërë kërkimin e padrejtë të sasisë monetare.

Gjithashtu, këta persona kanë përfituar sasi monetare të lëvruara me çek nga ana e biznesmenit të dëmtuar, në favor të tyre, me porosi të Emiljano Shullazit.

Në rastet e të dyshuarve Qyqja dhe Zela, rezulton se ndërmjet tyre dhe biznesmenit nuk ka asnjë marrëdhënie kontraktuale. Për këtë arsye, kërkimi i parave është realizuar në mënyrë të padrejtë, si edhe duke përdorur dhunën fizike dhe verbale.

LEXO EDHE:  Përmbytja e Durrësit/ Duka-Dakos: E ke shkatërruar qytetin

Në këto kushte, Prokuroria për Krime të Rënda ka krijuar dyshimet e arsyeshme, bazuar në prova, se shtetasit Endrit Qyqja dhe Endrit Zela kanë konsumuar elementët e veprave penale të “Shtrëngimit me anën të kanosjes për dhënie pasurie”, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Veprime në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”, parashikuar nga nenet 109/b, 333/a dhe 334 të Kodit Penal.

Në bazë të veprimeve proceduriale të deritanishme, Prokuroria për Krime të Rënda kërkoi caktimin e masës së sigurisë “arrest në burg” për të dyshuarit Qyqja dhe Zela, të cilat janë miratuar nga ana e Gjykatës për Krime të Rënda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here