Rumunët ndërtojnë makinën `Shpëtimi”, “bisha” që ecën në cdo terren

Kompania Rumune, Ghe-O Motors ka ndërtuar një veturë 3.2 ton të quajtur Shpëtimi. Siç sugjeron edhe emri i saj, kjo veturë është e destinuar të përdoret për misione shpëtimi në çdo terren të vështirë.

Kjo veturë mund të kaloj në ujë, terrene të vështira malore, përmes zjarrit borës dhe akullit për të arritur në vendin ku duhet ofrohet ndihma. Po ashtu, të integruar ka edhe një rezervuar uji me kapacitet 620 litra për të shuar zjarrin.

Me anë të saj mund të barten edhe pacient të shtrirë në barelë. Me të mund të transportohen deri në 11 persona që qëndrojnë ulur.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“Jaguari” konkuron BMW-në me këtë super-makinë

Divizionit ekskluziv i Jaguar Land Roverit që është përgjegjës për përforcimin e ...