Me tren për në Zvicër, kapet bossi shqiptar i grupit të drogës, në vend të shokut e prisnin karabinierët

arrest-zvicerMbyllet me një tjetër të arrestuar operacioni antidrogë “Kamarina Drugs 2” ku arrestuan 21 persona, mes tyre 12 shqiptarë, 4 prej të cilëve biznesmenë.

Shtetasi shqiptar Bledi Sota, 39 vjeç, pjesëtari i 22-të i grupit kriminal për të cilin është caktuar masë sigurie me burg nga autoritetet në Ragusa, nuk ishte gjetur më 25 tetor dhe ishte zhdukur pa asnjë gjurmë.

Megjithatë forcat e policisë në Ragusa nuk janë dorëzuar dhe kanë arritur ta kapin në provincën e Brescias.

Përgjimet e reja telefonike mundësuar gjetjen e vendndodhjes së tij në Stacionin Qendror në Milano, ku i dyshuari kishte lënë takim me një shqiptar tjetër për të shkuar më pas në Zvicër dhe për të filluar një jetë të re.

Në vend duke e pritur në binarët e trenit që vinte nga Brescia, ishin karabinierët e Milanos, të cilët në kontakt me forcat e policisë të çështjes për të cilën akuzohej Sota, kanë arritur ta identifikojnë dhe ndalojnë.

Tashmë është në burg në San Vittore, larg nga ‘kolegët e punës’, me të cilët kishte ndarë aktivitetin e shpërndarjes së drogës dhe që ndodhen në burgjet në Ragusa, Gela dhe Caltagirone.

Të ndaluarit e tjerë janë 9 shtetas italianë dhe 12 shqiptarë të cilët akuzohen për trafik dhe shpërndarje droge dhe vepronin në këtë provincë.

Masat e marra nga policia janë rezultat i një hetimi të drejtuar nga Karabinierët dhe koordinuar nga Prokuroria Iblea, në muajt e shkuar, i cili ka çuar në arrestimin e 8 personave dhe sekuestrimin e 1 kg kokaine të pastër.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Kapja e 10 ton droge në Itali, reagon policia shqiptare: Ja e vërteta

Policia shqiptare ka reaguar ne lidhje me lajmin per arrestimin e nje ...