I kushtojnë rëndësi studimit të aparateve celular, hulumtuesit paralajmërojnë për rreziqet

UntitledDuke filluar nga përdorimi i celularëve tanë dhe deri tek momenti i zgjimit për të parë televizor, shumica prej nesh e kalojnë kohën të zhytur në dritën artificiale.
Siç kemi dëgjuar, ajo mund të jetë e dëmshme për shëndetin tonë, duke ulur prodhimin e melatoninës, e cila zgjon ndjesinë e të fjeturit.
Rreziqet janë serioze, sepse dhe mund të rrisë rrezikun e obezitetit, diabetit, problemeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut dhe depresionit.
Dhe fajtori i këtyre është drita nga smartphones dhe pajisjet e tjera elektronike, përcjell tvklan.al. Drita duket e bardhë për ne por në fakt është një miks i shumë ngjyrave dhe shumica e kësaj drite artificiale është ngjyrë blu.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Metodat ekstreme, si stërvitet policia më e fortë në botë…+18

Në këtë video duket disa nga policët më të fortë në botë ...