Pezullimi i Vettingut, reagojnë SHBA e BE: “Venecia” ta shqyrtojë shpejt

Kliko per me shume info

donald luAmbasada Amerikane ne Tirane reagon ne lidhje me vendimin e dhene nga Gjykata Kushtetuese e cila diten e sotme pezulloi ligjin per “vettingun” e gjyqtareve dhe prokuroreve.
Ne nje deklarate, ambasada nxit shqyrtimin e shpejte te ceshtjes ne Komisionin e Venecias dhe shton se e respekton vendimin e dhene nga Gjykata Kushtetuese.

Deklarata e ambasades se SHBA:
Për Shpërndarje të Menjëhershme/ 25 tetor 2016

Kliko per me shume info

Deklaratë

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian respektojnë autoritetin e Gjykatës Kushtetuese për të shqyrtuar Ligjin e Vetingut dhe pezulluar zbatimin e tij.

Gjykata Kushtetuese ka thënë se do t’ia referojë ligjin Komisionit të Venecias. Nxisim që ky referim të ndodhë sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar vonesa.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian mbeten të përkushtuar ndaj zbatimit të plotë të reformës së gjyqësorit.

1 COMMENT

  1. je bere si spartaku.po si nuk fole nje fjale per drogen apo per plehrat.keta nuk te interesojne,apo do te menjanosh me pare drejtesin.kuj i sherben ti kinez:saliut,rames apo metes.cfare te kane ofruar keta,qe nuk ja ze ne goje emrat.thirri mendjes e shiko punen tende sic tha edhe kokedhima mbreme ne opinion se je bere perte treguar si bersoletat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.