Aksion masiv antidrogë në Itali, 21 të arrestuar, mes tyre ka shqiptarë, ja fotot

Kliko per me shume info

aksioni-italiNjë operacion i gjerë eshte ndermarre nga forcat e policisë italiane kundër trafikut të drogës në Raguza ka çuar në pranga 21 persona mes të cilëve dhe shumë shqiptarë. Emrat e shqiptarëve janë publikuar nga policia italiane së bashku me fotot përkatëse.

Burimet zyrtare kane bere me dije se në orët e para të mëngejsit së të martës ushtarët e komandos provinciale në Raguza kanë zbuluar një rrjet për shpërndarjen e drogës, i përbërë nga italianë dhe shqiptarë. Kreu i kësaj organizate ëshët 29 vjeçari shqiptar Mirjan Ajdini, ndërsa krahu i tij i djathtë italiani Francesko Oro.

Kliko per me shume info

Ne total mesohet se 21 jane personat e arrestuar, 16 prej tyre kanë përfunduar në qeli ndërsa pesë të tjerë janë në arrest shtëpie. Disa prej tyre janë persona me preçedentë penalë dhe duhet të përballen me akuzën e shpërndarjes së kokainës dhe armëmbajtje pa leje.

Hetimet kanë nisur në Tetor të vitit 2015 nga policia italiane, dhe në Dhjetor të një viti më parë u arrestuan 14 shpërndarës droge që vepronin në lokalet e frekuentuara nga të rinjtë në Raguza. Më tej falë përgjimeve, kontrolleve dhe ndjekjeve u arrit në kreun e kësaj organizate e cila furnizonte klientë që vinin nga e gjithë provinca e Raguzës.

Shqiptari Mirjan Ajdini kishte dhe identitete të tjera si Arjan apo Emiliano. Ajdini kishte zhvendosur qendrën e shpërndarjes në vilën ku banonte ndërsa kokaina vendosej në kavanozë qelqi që fshiheshin në oborr.
Bashkë me sasinë e drogës së sekuestruar, 1 kilogramë kokainë e pastër janë gjetur dhe 9 mijë euro cash. Ndër shtetasit shqiptarë të arrestuar si pjesë e këtij rrjeti dhe për të cilët është shqiptuar masa e arrestit janë edhe Lorenc Daiu 38 vjeç, i punësuar në blegtori dhe me preçedentë penalë, Ferit Hoxholli 35 vjeç, i punësuar në ndërtim, me preçedentë penalë, Hajdar Kaha 31 vjeç, tregtar, Elton Laraku 30 vjec, i punësuar në blegtori, me preçedentë penalë, Kujtim Malka 38 vjec, i punësuar në ndërtim, Elis Rustami 30 vjeç, i punësuar në blegtori me preçedentë penalë, Erjon Seferi 35 vjeç i punësuar në blegtori me precedentë penalë, Adenis Tosku 34 vjec, i punësuar në blegtori me precedentë penalë, Dashnor Tosku 38 vjeç, i punësuar në blegtori me preçedentë penalë.
Ndërsa në arrest shtëpie janë dy shtetas shqiptarë Klodian Kamberaj 37 vjeç, dhe Jessica Kaftirani 22 vjeç.

Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here