Ish-drejtori i policisë poezi për Sokol Olldashin, përlotet nëna e të ndjerit

2
Kliko per me shume info

Ata kane qene bashkepunteore dhe miq te mire.
Ahmet Prenci, ish drejtor i pergjithshem i policise i ka kushtuar nje poezi Sokol Olldashit, ish-deputet dhe ish-minister i Brendshem.
Olldashi drejtoi dikasterin e rendit kur Prenci ishte drejtor policie dhe mesa duket, kjo kohe ka lene gjurme tek ish-kreu i policise se shtetit.
Ai i ka kushtuar Olldashit nje poezi qe e ka bere publike ne pervjetorin e vdekjes se Sokol Olldashit nga nje aksident rrugor ne rrugen Elbasan-Tirane tri vjet me pare. Prezantim i kesaj poezie eshte percjelle me emocion te vecante nga nena e sokol Olldashit e cila nuk ka mundir ti mbaje lotet.
ahmet-prenciVrapove shpejt në jetë
Nata nuk ishte për gjumë,
kohë e marrë, e trazuar
miku im, dyfish i jetuar

orët-sekonda
e muajt-ditë
vitet-muaj
Kaluar

Ndaj tij ike papritur.
Në ecje në furtunë
me gishtat e hënës të thyer
me fatin e natës në grackë
në pusi, të gjitha bashkë

ece në jetë
me gotën që të kishte hije
me këngën në shpirt
me fjalën baturë,
të hollë,
të clirtë

Me mendimet
e shikimin e thellë plot driotë
me cigaren e ndezur gjitherët në buzë
me fobinë e qiellit në udhëtime
ku fluturove krejt i vetëm
me poezinë si burim me muzë
me buzeqeshjen si valë

oh, sa e bukuir
oh sa miqësore
oh sa e rrallë
janë tungjatjeta miku im
për ne
për mua
për të gjithë në udhë
të vdekur të gjallë…!

Kliko per me shume info
Kliko per me shume info
Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here