Zjarri në burg, reagon Manjani: Prokuroria të vlerësojë çdo provë!

Kliko per me shume info

manjani15Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar në lidhje me zjarrin e rënë në burgun e Shën Kollit, ku humbi jetën një i burgosur dhe u plagosën disa të tjerë.

Një raport i Inspektoratit Shtetëror Teknik dhe Industrial (ISHTI) deklaroi sot se zjarri nuk ra si pasojë e shpërthimit të bombolës së gazit, ndryshe nga sa u deklarua nga Ministria e Drejtësisë dhe Drejtoria e Burgjeve. Në këtë aspekt, ministri i Drejtësisë thotë se i takon Prokurorisë për të konfirmuar dhe vërtetuar ligjërisht shkakun e vërtetë dhe për këtë duhet të priten hetimet.

Kliko per me shume info

“E vërteta mbi çdo ngjarje kriminale konfirmohet nga Prokuroria. Vetëm Prokuroria e Shtetit ka detyrën të vlerësojë çdo provë”, thekson në reagimin e Manjanit. Kjo deklaratë duket si një përgjigje e drejtpërdrejt ndaj raportit të ISHTI-t, që përgënjeshtroi dy institucionet e mësipërme që dhanë variant të gabuar të rënies së zjarrit. Megjithatë ende nuk është specifikuar shkaku i vërtetë, ndërsa ISHTI thekson se bombola që pretendohet të jetë shkaktar, nuk është prekur fare nga zjarri dhe është në rregull.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.