Alarmi/ Rikthehet antraksi, vdes 56 vjeçarja

Kliko per me shume info

urgjenca-fierNjë 56­-vjeçar i prekur nga antraksi ose siç njihet ndryshe në gjuhën popullore plasja ka ndërruar jetë në Libohovë.

Vdekja e tij konfirmohet nga mjekët e Spitalit Rajonal të Gjirokastrës, të cilët pohojnë se 56-­vjeçari ishte prekur dhe trajrohej në këtë spital. Sipas tyre, burri ishte prekur në lëkurë dhe në organet e brendshme.

Kliko per me shume info

Anthrax njihet si sëmundje infektive që prek kafshët dhe njeriun. Në kafshë zhvillohet në formë septicemike, kurse te njerëzit shfaqet më tepër në
formë të lokalizuar të puçrrës së zezë (pustula maligna). Në popull kjo sëmundje njihet me emrin “plasja”. /BW

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.