Urdhri i frikshëm i Presidentit: Vrisni të gjithë drogaxhinjtë!

Kliko per me shume info

1-124Ai erdhi në pushtet me premtimin se do të luftonte krimin me çdo mjet.

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, i mbiquajtur edhe “Ndëshkuesi’, deklaroi se do i vrasë vetë trafikantët e drogës, duke ua hedhur trupin në det.

Kliko per me shume info

Por pas thirrjes së tij ndaj qytetarëve, që të dalin dhe të vrasin ‘drogaxhinjtë’, në vend kanë nisur të shihen pamje të tilla horror.

Bëhet fjalë për trafikantë dhe të varur ndaj drogës, të masakruar në rrugë, ndërsa mbi trup kanë shënimin: ‘Unë jam drogaxhi’.

Që kur erdhi në pushtet Duterte, policia ka vrarë 110 të dyshuar për trafik droge.

Avokatët e të drejtave të njeriut janë të shqetësuar nga kjo valë brutale e luftës ndaj krimit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.