Ukraina nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës

Kliko per me shume info

ukraina_flag1Kosova, një vend I panjohur nga Ukrahina
Nënkryetarja e Qeverisë së Ukrainës, Ivana Klimpush Cincadze, ka thënë së nuk do t’a njohë pavarsinë e Kosovës, duke e quajtur atë “krahina jugore e Serbisë”.
Mësohet nga mediat e huaja se Ukraina nuk e ndryshon qëndrimin për Kosovën duke shprehur se mbështet formimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë dhe se shpreson të zbatohen marrëveshjet e Brukselit.
“Ukraina ndihet krenare për ushtarët e saj që janë pjesë e KFOR-it në Kosovë, të cilët për një kohë të gjatë “ruajnë objektet e shenjta serbe””, përfundon ajo.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.