Turqi, firmosen urdhëra arresti për 42 gazetarë

Kliko per me shume info

KRYEMINISTRI-TURKAutoritetet e Turqisë kanë dhënë fletarrestet për 42 gazetarë, në goditjen më të re pas puçit ushtarak të dështuar, kanë rapotuar sot kanalet televizive.

Në mesin e këtyre 42 vetëve është edhe komentatori i njohur dhe ish-anëtari i parlamentit, Nazli Ilicak, kanë raportuar rrjetet NTV dhe CNN-Turk.

Kliko per me shume info

Në vitin 2013 ky gazetar ishte përjashtuar nga puna në gazetën proqeveritare Sabah, për shkak se i kishte kritikuar ministrat e përfshirë në një skandal të korrupsionit.

Qeveria për këtë skandal të profilit të lartë, e kishte fajësuar kleriukun turk, Fethullah Gulen, që jeton në Shtetet e Bashkuara. Ankaraja e akuzon zotin Gulen se ka dorë në përpjekjen për grushtshtet më 15 korrik.

Autoritetet turke janë kritikuar gjërësisht edhe para grushtshtetit për kufizime të lirisë së shtypit.

Në Turqi janë suspenduar, arrestuar ose janë nën hetime, më se 60 mijë ushtarë, policë, gjyqtarë, mësimdhënës, shërbyes civilë dhe të tjerë, pas përpjekjes për puç, që synonte përmbysjen e presidentit, Recep Tayyip Erdogan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.