Rëndohet bilanci, 4 shqiptarë të vdekur në Mynih, 6 të zhdukur

Kliko per me shume info

mynihSulmet e së enjtes në Munih kanë prekur edhe shqiptarët nga Lugina e Preshevës. Agjencia e lajmeve “Presheva jone” ka mësuar se në mesin e nëntë viktimave, 4 janë shqiptarë nga Kosova, Shqipëria dhe Presheva. Mësohet se viktima nga Presheva është një 14-vjeçar, djali i vogël i një familjeje.

Gjashtë persona nga Lugina e Preshevës janë të zhdukur që nga dita e sulmeve në Mynih. Ata për dy ditë ishin të strehuar nga podrume pranë McDonaldit ku ndodhi edhe tragjedia.

Kliko per me shume info

Ata janë kryesisht gra e fëmijë. Katër prej tyre janë identifikuar dy gra me dy fëmijët e tyre nga fshati Geraj i Preshevës, ndërsa një person nga Bujanoca me nipin e tij ende nuk janë identifikuar, por njihen ende si te zhdukur.

Nga këta gjashtë persona të ngujuar, strehuar në podrume, një nënë me të birin e saj janë larguar me nën shoqërinë e policisë dhe me pas janë urdhëruar të mos dalin nga banesat e tyre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.