SHBA-të sulmojnë Bashën, reagon Partia Demokratike

Kliko per me shume info

seliapd2015Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës së Ambasadës amerikane duke u shprehur se bllokimi i ndodhur në orët e fundit nuk vjen prej saj.

SHBA-të akuzojnë kreun e PD-së se po përpiqet të bllokojë reformën në drejtësi.

Kliko per me shume info

Ja reagimi i PD:
“Partia Demokratike rikonfirmon se negociatoret Bylykbashi, Agaci dhe Manjani të hënën mbrëma kanë rënë dakord që formula e propozimit hibrid  për institucionet e vetingut do të përdoret edhe për Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe Këshillin e Lartë Prokurorial.

Kjo është një formulë në përputhje me rekomandimin e Venecias e aprovuar si e tillë nga komuniteti ndërkombëtar dhe së fundmi edhe nga Partia Socialiste dhe ditën e sotme edhe nga Edi Rama”, thotë PD.

Më tej në deklaratë thuhet se, “hapi mbrapa i përfaqësuesve të PS në Komision, kërkesa për t’u kthyer në formulën e votës së vetme të transferueshme të refuzuar publikisht nga Partia Demokratike, dhe refuzimi për të zbatuar marrëveshjen është një zhvillim dramatik”.

2 COMMENTS

  1. Ambasadoret jane ne krah te Rames ne menyre te njeanshme . Kjo eshte e pakuptimte dhe e padrejte per qytetaret shqiptare. Pse keshtu ambasadoret ? Mos ndoshta i eshte bere gjyqi Bashes dhe PD e duhen ndeshkuar? !!!!

  2. saliu po jargoset per qeverine teknike, Likja sa hodhi idene dhe po ben sehir, saliu nuk po del hapur po vetem po pret i ziu per ndonje cope kocke si ….deputeti Ruli apo ndonje tjeter qe te japin voten kunder….I mjeri sali qe po i mbush poturet …, po pacavurja lulushe nuk di se cte thote me, te gjitha argumentat boshe u perdoren dhe i eshte ngjitur nga pas Bylkybashit per ndonje shkak tjeter se vete atij nuk ja rruc kungulli.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.