A ishin SHBA-të në dijeni të grushtit të shtetit në Turqi? Ja si përgjigjet Obama

Kliko per me shume info

obama-erdoganPresidenti i SHBA-ve Barak Obama mohon pretendimet se Uashingtoni ka qenë në dijeni të grushtit të shtetit në Turqi.
“Informacioni se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë në dijeni të grushtit të shtetit është tërësisht i rremë. Ky është një thashethem që vë në rrezik jetën e shtetasve amerikanë që gjenden në Turqi. SHBA-të mbështesin qeverinë që është zgjedhur me rrugë demokratike nga ana e popullit.

Për sa i përket kërkesës për ekstradimin e Fethullah Gylenit, ky proces do të ndiqet sipas të gjitha hapave ligjorë të nevojshëm dhe nuk jam unë që vendos për diçka të tillë. Nëse Turqia mendon se ai është i përfshirë në organizimin e grushtit të shtetit, ua thashë se duhet të paraqesin prova për këtë”, shprehet shefi i Shtëpisë së Bardhë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.