Rinas, ekstradohet nga Belgjika shqiptari i dënuar për drogë

Kliko per me shume info

rinas2015Ekstradohet nga Belgjika një shtetas shqiptar i dënuar me 4 vjet e 3 muaj burg për “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”.

Burimet zyrtare thane se nga Specialistët e Interpol Tirana u krye ekstradimi nga Brukseli/Belgjikë, drejt vendit tonë, i shtetasit shqiptar Berli BEGAJ, 24 vjeç, lindur në Fier.

Kliko per me shume info

Gjykata e Shkallës së Parë Vlorë, me vendimin penal Nr.259, datë 07.05.2014, ka dënuar shtetasin Berli BEGAJ me 4 vjet dhe 3 muaj burgim, për kryerjen e veprës penale të “Prodhimit dhe shitjes të lëndëve narkotike”, parashikuar nga neni 283 /2 të Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë.

Më datën 20.08.2013, në orën 20.30, në lagjen “15 Tetori”, Fier, tek stacioni i trenit, u kap në kushtet e flagrancës me një sasi lënde narkotike, ku u bë arrestimi i tij si pjesë e një grupi kriminal në fushën e narkotikëve.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tiranës me Belgjikën u bë i mundur arrestimi provizor i tij në Belgjikë, me qëllim ekstradimi drejt vendit tonë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.