“Shokuese, ja cfarë mund të shkaktojë heqja e qimeve me lazer

Kliko per me shume info

qime-lazerHeqja e qimeve me laser mund të ndikojë që një person të diagnostikohet me kancer, kanë paralajmëruar ekspertët.

Tymi që prodhohet, që mban erën e qimeve të djegura, përmban kimikate të cilat janë të njohura se shkaktojnë kancer.

Kliko per me shume info

Ata të cilët i ekspozohen vazhdimisht këtij tymi, ata që e bëjnë këtë procedurë për shembull, mund të jenë në rrezik më të madh.

Dr. Gary Chuang, nga Universiteti i Kalifornisë, paralajmëroi se rreziku rritet kur procedura kryhet nga dikush që nuk është i trajnuar për këtë punë.

Ai tha: “Heqja e qimeve me laser nga personi jo i trajnuar mirë i vendosë edhe punonjësit por edhe pacientët në rrezik”.

Ai shtoi se kjo procedurë duhet të kryhet vetëm në hapësira me sistem adekuat të filtrimit të ajrit. Ekspertët identifikuan 377 përbërës kimik në tym, duke përfshirë 20 që janë helmues dhe që njihen se shkaktojnë kancer.

Studimi është i publikuar në revistën “Jama Dermatology”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.