Ja qëndrimi i BE-së për grushin e dështuar të shtetit në Turqi

mogeriniPërfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë, Federika Mogerini, së bashku me Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn, kanë dënuar tentativën për grusht shteti në Turqi.
“Dënojmë tentativën për grushti shtetit në Turqi dhe ripërsërsim mbështetjen e plotë ndaj institucioneve demokratike të Turqisë”, thuhet në komunikatë. Brukseli shprehet se është në komunikim të vazhdueshëm me autoritetet turke dhe po ndjek nga afër situatën.

LEXO EDHE:  Sulm me bombë në Egjipt disa ditë përpara zgjedhjeve, raportohen të paktën dy të vdekur

Në deklaratë shprehet keqardhje për jetët e humbura si dhe kërkohet që të veprohet me përgjegjësi në mënyrë që t’i jepet fund përdorimit të dhunës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here