Paralajmërimi shokues nga Turqia: Pritet “puç” i ri!

Kliko per me shume info

KRYEMINISTRI-TURKKryeministri i Turqisë, Binali Yildirim, paralajmëroi se disa njerëz mund të përpiqen të organizojnë një tjetër grusht shteti të ri. Më 15 korrik, një pjesë e ushtrisë ka bërë përpjekje për puç, por ka dështuar.

“Rreziku nuk ka përfunduar, por qytetarët tanë nuk duhet të jenë të shqetësuar… Jeta i është kthyer normalitetit, por nuk duhet të vetëkënaqemi, duhet të mbetemi vigjilentë. Ka disa njerëz të marrë që mund të veprojnë nga hakmarrja ose ndjenja e humbjes. Jemi duke marrë masat e nevojshme për këtë”, tha Yildirim.

Kliko per me shume info

Mbi 260 persona janë vrarë në përpjekjen për puç, ndërsa afro 60,000 ushtarë, gjykatës dhe shërbyes civilë janë arrestuar, pezulluar ose shkarkuar nga puna.

Të premten, Bashkimi Evropian ka shprehur shqetësim për burgosjen ose shkarkimin nga puna të mijëra njerëzve, duke i bërë thirrje Ankarasë që të respektojë të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit./klan

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.