Mbërrin lajmi i keq nga moti! Ja surpriza gjatë muajit gusht!

Kliko per me shume info

moti4Këtë fundjavë pritet që termometri të shënojë një vlerë deri në 38 gradë celcius. Sipas specilistëve në Institutin e Gjeoshkencave edhe në tre ditët e para të javës që vjen tempertaurat do të jenë në këto vlera ndërkohë që në zonat malore dhe ato urbnane pranë tyre nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të shkurtra.

Ekspertët e institutit bëjnë me dije se për shkak të temperaturave të larta të cilat do të mbizotërojnë në të gjithë vendin nuk përjashtihet rreziku nga zjarret. Ata konfirmojne se mundësia më e lartë për zjarre është në zonat e Lushnjes, Fierit, Sarandës dhe Delvinës.

Kliko per me shume info

Specialistë të Institutit të Gjeoshkencave u bëjnë thirrje qytetarëve që të qëndrojnë larg këtyre zonave pasi rreziku i përhapjes së zjarreve është mjaft i lartë.

I gjithë muaji gusht pritet të jetë me temperatura të larta, me disa reshje në zonat malora që nuk arrijnë t’i ulin temperaturat. Pra të gjithë ata që kanë planifikuar pushimet e tyre në pjesën e parë apo edhe të dytë të muajit gusht mund të rrinë të qetë pasi moti u premton diell./ora news

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.