ISIS rrëzon helikopterin ushtarak të Rusisë

Kliko per me shume info

helikopteri-turkDy pilotë rusë humbën jetën në pranë Palmiras në Siri, pasi helikopteri i tyre u rrëzua nga i ashtuquajturi Shteti Islamik.

Mediat ruse bëjnë me dije se helikopteri u rrëzua, pasi u godit me breshëri automatikësh. Për pasojë, humbën jetën pilotët Evgeny Dolgin dhe Ryafagat Khabibulin.

Kliko per me shume info

“Helikopteri u rrëzua nga terroristët nga toka dhe u rrëzua në një zonë të kontrolluar nga qeveria siriane.

Ekuipazhi nuk ka mbijetuar”, tha ministria e Mbrojtjes e Rusisë, duke shtuar se të dy pilotët pas vdekjes do të marrin çmime shtetërore për veprimet e tyre.

Agjencia ruse e lajmeve Interfax raportoi, duke cituar një burim në ushtrinë ruse, se helikopteri u rrëzua me ndihmën e një sistemi tërheqje antitank të raketave amerikane. Vrasja e dy pilotëve e çon në 10 numrin e viktimave nga radhët e ushtarëve rusë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.