Investimet, Himara e Dhërmiu s`do kenë probleme në furnizmin me enrgji elektrike

gjiknuri-celaMinistri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri shoqëruar nga administratori i Operatorit të Shpërndarjes z.Adrian Çela dhe kryebashkiaku i Himarës Jorgo Goro ndoqën nga afër masat e marra për garantimin e furnizimit gjatë sezonit turistik në vijën bregdetare.
Ministri Gjiknuri deklaroi se në sajë të investimeve të kryera, këtë vit ka ndryshuar ndjeshëm
cilësia e furnizimit çka pohohet nga banorët e zonës dhe pushuesit. Sipas tij, në këtë zonë prej shumë vitesh nuk kishte patur asnjë investim në rrjetin e transmetimit dhe shpërndarjes. Përveç përfundimit nga OST të linjës së transmetimit 110 kV Unaza e Jugut, OSHEE ka vendosur një nënstacion të ri dhe modern të lëvizshëm në Himarë me vlerë 200 milion lek që furnizon me energji përveç Himarës, Qeparoin, Dhërmiun dhe Palasën.

LEXO EDHE:  Vendimi i Qeverisë/ Sa do rritet pagesa e papunësisë, ja kush përfiton

Ka përfunduar ndërtimi i linjës 35 dhe 20 kV nga Himara në Dhërmi në vlerë 247 milion lekë. Po punohet nga OSHEE për ndërtimin e nënstacionit të ri 35/20 kV në Dhërmi me vlerë investimi 140 milion lekë. Me mbështetjen
e donatorëve është programuar dhe nis në shtator investimi në vlerë 20 milion USD për Radhimën, Orikumin, Dhërmiun, Qeparoin e deri në Sarandë.

LEXO EDHE:  Rruga e Kombit nga nesër me pagesë, tarifa 5-10 euro për çdo mjet që kalon
Kliko per me shume info

Ndërkaq, me mbështetjen e kfW, Operatori i Transmetimit do të ndërtojë dy nënstacione të reja në Himarë dhe Orikum çka do ti japë zgjidhjen përfundimtare furnizimit për bregdetin brenda vitit 2017.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here