Gushti pritet jashtëzakonisht i nxehtë! Ja këshillat e dermatologëve

moti4Jo vetëm kjo fundjavë por edhe java e parë e gushtit do të jetë me mot të mirë. Sinoptikanët parashikojnë diell përvëlues me temperatura të larta.

Në këto kushte, shumë do t’i drejtohen detit apo pishinave për të gjetur pak freski, por mjekët dermatolog apelojnë për kujdes, veçanërisht fëmijët dhe të moshuarit.

LEXO EDHE:  Grabitësit e Fierit profesionistë, cfarë i shtyu të sulmojnë ciftin e moshuarve "kanë djalin në Meksikë"
Kliko per me shume info

Sipas dermatologëve, kur temperaturat i kalojnë 35 gradë, edhe kremrat mbrojtës nuk janë efektiv në orët e pikut. Kujdes duhet bërë edhe në orët e para të mëngjesit veçanërisht me fëmijët.

Për të kaluar pa probleme shëndetësore ditët e verës, mjeket rekomandojnë, pirjen e sa më shumë lëngjeve, qëndrimin në hije dhe freskimin disa herë gjatë ditë me anë të larjeve në dush.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here