Nuk do ta besoni kurrë sa vjeç është ky fëmijë

Kliko per me shume info

femijeeeAi është vetëm 4 – vjeç, por vuan nga një sëmundje tepër e rrallë, që e bën të duket si një 80 – vjeçar.

Bayezid Hossain, nga Magura e Bangladeshit, ka fytyrë të fryrë, sy të perënduar, lëkurë të varur, dhimbje kyçesh dhe vështirësi në urinim.

Kliko per me shume info

Pavarësisht moshës së tij të vogël, ai ka gjithashtu dhëmbë të dobët e të prishur.

Teksa niveli i inteligjencës së tij është shumë më i lartë se moshatarët, fëmijët e tjerë kanë frikë që të lozin me të për shkak të pamjes.

Nëna e Bayezid, Tripti Khatum, e cila ishte vetëm 14 – vjeç kur e solli në jetë, shprehet e mrekulluar për inteligjencën e të birit, por nga ana tjetër, ajo thotë se ndihet e dëshpëruar për pamjen e tij të pazakontë.

Bayezid mësoi të ecte në moshën 3 – vjeçare, ndonëse i kishin dalë dhëmbët kur ishte vetëm 3 muajsh. Zhvillimi i tij fizik është totalisht anormal, por mendërisht, ai bën biseda të mrekullueshme, është shumë i ndërgjegjshëm dhe intuitiv për moshën që ka. Ai nuk ka të njëjtën pamje si fëmijët e tierë, por duket si një burrë i moshuar. Nuk mund ta përshkruaj dhimbjen që ndjej duke e parë tim bir në këtë gjendje”, deklaron ajo.

Bayezid lindi në një spital shtetëror në 2012 – ën. Pamja e tij e jashme la pa fjalë mjekët, të cilët nuk dinin sesi ta trajtonin.

Familja e 4 – vjeçarit, që jeton në kushte të vështira ekonomike, ka vizituar disa mjekë, por asnjëri prej tyre nuk ka mundur t’u japë një përgjigje, deri muajin e shkuar, kur Debashis Bishwas, një konsulent nga spitali qendror i Magurës, hodhi dritë mbi sëmundjen nga e cila vuan Bayezid.

Ai beson se djali fuan nga një element i Progeria dhe Cutis Laxa, një sëmundje e rrallë e lëkurës, që prek indet lidhëse të trupit. Fatkeqësisht sipas Bishwas, Bayezid mund të ketë vetëm 15 vite jetë.

Deri më tani nuk ka një kurë për këtë të sëmundje citon klan.
femijeeeee

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.