E pabesueshme, ja si i shpëtoi Erdogan vdekjes në pak minuta!

Kliko per me shume info

2016687Të tjera detaje janë mësuar rreth situatës që kaloi Presidenti turk Erdogan gjatë orëve të para të grushtit të shtetit që dështoi.

Reuters, duke cituar një zyrtar të lartë të ushtrisë turke, shkruan se dy avionë luftarakë F16 që kontrolloheshin nga puçistët, iu afruan avionit presidencial të Presidentit Erdogan.

Kliko per me shume info

Avioni presidencial qëndroi në ajër për disa minuta, deri sa më në fund gjeti një vend që ishte nën kontrollin e forcave qeveritare për t’u ulur.

“Arsyeja përse avionët luftarakë të puçistëve nuk hapën zjarr mbeten misterioze”, tha thënë burimi zyrtar i Reuters.

Ky lajm konfirmohet edhe nga një burim i dytë i Forcave të Armatosura turke, që tha se “Erdogan i shpëtoi vdekjes për disa minuta”.

Grushti i shtetit në Turqi ndodhi mbrëmjen e së shtunës, kur disa ushtarë u përpoqën të merrnin pushtetin me dhunë. Gjatë 4 orëve luftime, forcat qeveritare morën situatën nën kontroll. Nga shkëmbi i zjarrit mbetën të vrarë 300 vetë dhe dhjetra të plagosur

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.