Erdogan vendim të pazakontë, bën “kërdinë” në ushtri!

Kliko per me shume info

erdoganiiPresidenti i Turqise, Recep Tayiip Erdogan, ka nisur fshesen ne ushtri, menjehere pas marrjes se pushtetit. Ai duket se do te hakmerret ashper, pas grushtit te shtetit, te organizuar mbreme, ku iu mori jeten 265 personave.

Diten e sotme, Erdogan ka marre vendim te pazakonte ne lidhje me shkarkimet, duke larguar ne menyre te prere 2745 gjyqtare.

Kliko per me shume info

Ne Turqi arrestohen:
11 Gjeneralë
7 Admiralë
14 Gjeneral brigade
25 Kolonelë
85 Majorë
113 Kapitenë
238 Oficerë
Nga Këshilli i Gjyqtareve dhe Prokuroreve 4
Keshilli i Shteti te gjykates supreme 7
Gjykata e Revizorëve 11
Gjykata e Lartë 11

Lirohen nga detyra
2.745 Gjyqtar

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.