Erdogan hakmerret ashpër ndaj Gulen, mbyll 1043 shkolla fetare

Kliko per me shume info

erdoganiiHakmarrja e Presidentit Erdogan pas grushtit të shtetit që dështoi, nuk ka përfunduar ende.

Mediat raportojnë se Erdogan ka urdhëruar mbylljen e 1043 shkollave fetare, të cilat i përkasin klerikut Fethullah Gulen, kundërshtari politik i Erdogan, i cili jeton në SHBA.

Kliko per me shume info

Përveç shkollave, Presidenti turk ka urdhëruar edhe mbylljen e 1229 qendrave të bamirësisë dhe fondacioneve, 19 sindikatave, 15 Universiteteve e 35 institucione mjekësore.

Duket se Erdogan ka nisur spastrimin e përkrahësve të Gulen. Qeveria turke akuzon Gulen se fshihet ai pas grushtit të shtetit dhe kërkon që SHBA ta ekstradojë atë në Turqi.

Deri tani, janë pushuar nga puna dhe arrestuar më shumë se 6000 persona në të gjithë Turqinë për grushtin e shtetit të mbetur në tentativë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.