Deklarata shokuese e Papës: Bota është në luftë

Kliko per me shume info

papaPapa Françesku ka thënë sot se sulmet terroriste, përfshirë edhe vrasjen e një prifti në një Kishë katolike në Francë, është dëshmi se “bota është në luftë”.

Papa ka thënë se ai nuk mendon se lufta është fetare, por më shumë një luftë për dominimin e popujve dhe interesave ekonomike.

Kliko per me shume info

Këto komente udhëheqësi i Kishës katolike në botë i ka bërë në bordin e një aeroplani pak para se të arrinte në Krakou të Polonisë, për vizitë pesë ditore dhe për të marrë pjesë në “Ditën Botërore të Rinisë”.

Në ngjarje do të marrin pjesë qindra mijëra besimtarë që kanë udhëtuar drejt Polonisë nga 187 shtete.

Megjithatë, festa do të mbahet nën hijen e vrasjes së priftit në Francë, me sakt në rajonin e Normandisë, nga militantët e Shtetit Islamik

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.