Diferenca e moshës tregon sa do zgjasë lidhja juaj

ciftDuket se diferenca e moshës mes partnerëve tregon dhe jetëgjatësinë e lidhjes.

Ky është përfundimi i kërkimit të realizuar nga dy studiues të Emory University në Atlanta, në të cilin morën pjesë rreth 3000 persona.

Kliko per me shume info

Sipas studimit sa më e madhe diferenca e moshës mes çiftit, aq më të larta janë shanset për t’u ndarë.

LEXO EDHE:  Keni plane për fundjavën? Mësoni më parë si do të jetë moti

Nëse keni një diferencë prej 5 vitesh keni 18 % më shumë mundësi të ndaheni sesa dy persona në moshë të njëjtë. Dhe në rast se diferenca juaj është rreth 10 vitet, atëherë rreziku shkon në 39 %.

Sipas trendit të këtij studimi nëse difrenca e moshës është 20 vite, shanset për t’u ndarë janë 95 %.

LEXO EDHE:  Pamjet tronditëse, karavidhja me birrë perpara dhe duke pirë cigare (VIDEO)

Por në ndarje krahas ndryshimit të moshës, ndikojnë dhe disa faktorë të tjerë statistikor. Psh të paturit një fëmijë përpara martese i ul shanset e ndarjes në 59 %, ndërsa një fëmijë pas martese me 76 %.

Nëse keni ndryshim në nivelin e edukimit mundësia për të shkuar në ndarje është thuajse 43 %, por nëse arrini të festoni përvjetorin e 2-të të martesës keni 43% më pak mundësi që të divorcoheni./tvklan.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here