Deklaratë e fortë nga Bylykbashi: Të burgosen gjyqtarët e korruptuar!

Kliko per me shume info

bylykbashiPas pezullimit nga detyra të gjyqtares së Gjykatës së lartë, Majlinda Andrea, e akuzuar për korrupsion në lidhje me një çështje prone, menjëherë ka reaguar deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi.

Me anë të një statusi në profilin personal në facebook, Bylykbashi ka shkruar se shqiptarëve u duhet një reformë në drejtësi që i çon gjyqtarët e korruptuar në burg dhe jo në shtëpi.

Kliko per me shume info

Ai theksoi se korrupsioni është një vepër penale dhe sipas ligjit denohet me burg.

Shënimi i plotë:

Shqiptareve i duhet Reforme në Drejtësi që i çon gjyqtaret dhe prokuroret e korruptuar ne burg dhe jo në shtëpi!!!

Vettingu i Ramës, gjyqtarin që merr para dhe shumëfishon pasurine thjesht e heq nga puna dhe e dërgon në shtëpi. Korrupsioni është krim, kërkon ndeshkim. Me burg. Korrupsioni eshte ceshtje prokurorie dhe jo komisioneresh, qofshin keta te pikuar nga qielli i perendimit! Reforma ne Drejtesi nuk duhet te jete nje ligj per te nxjerre ne pension gjyqtaret qe nuk i pelqejne Rames, por nje revolucion qe shnderron shoqerine dhe individet!”, citohet në mesazhin e Bylykbashit.

Ditën e sotme, Prokuroria e Përgjithshme finalizoi një operacion, ky e përfshirë ishte gjyqtarja Majlinda Andrea dhe bashkëshorti i saj, si dhe tre persona të tjerë. Për gjyqtaren u vendos pezullim nga detyra, ndërsa ndaj burrit të saj Odhise Andrea ‘arrest me burg’. Por masa e sigurisë për ta nuk u ekzekutua, pasi ata rezultojnë të jenë larguar nga vendi, para pak vendimit.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.