Ja britaniku që shiti shtëpinë për të luftuar kundër ISIS

5-208Kur raketa e qëlluar prej tij goditi objektivin, pati brohorima. Ishte një goditje perfekte. Tim Locks lufton në vijën e parë të frontit kundër xhihadistëve të Shtetit Islamik.

“Nuk ndjeva asgjë për ata njerëz që u vranë. Nuk i shoh më si njerëz,” thotë ai. Mund të duket si përgjigja e një ushtaraku të stërvitur mirë për të vrarë njerëz.

LEXO EDHE:  Rrëfimi, 17-vjeçarja: Bëra seks me babanë e shoqes, kisha arsye të fortë
Kliko per me shume info

Por Tim Locks nuk ka qenë kurrë në ushtri, madje nuk ka kurrfarë trajnimi ushtarak. Ai është i pari civil britanik pa asnjë sfond ushtarak që lufton bashkë me kurdët kundër Shtetit Islamik.

Disa muaj më parë, 39-vjeçari shiti gjithçka, shtëpinë, biznesin e ndërtimit dhe u nis për të luftuar.

Ai la pas jetën e rehatshme në Britani dhe shkoi në front pasi u bind nga krimet e tmerrshme që po kryen ISIS.

LEXO EDHE:  Video/ Ngatërron frenat me gazin, përplas për vdekje këmbësoren 44-vjeçare

Ai thotë se kërcënimi i tyre është kaq real edhe në Britani. Ai është kthyer për momentin në Angli, por do rikthehet në shtator në front. “Ruhem prej tyre edhe këtu, pasi e di se mund të jem shënjestër,” thotë ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here