Blushi: Rama e Basha të paaftë, po mbajnë peng reformën në drejtësi

blushi16Deputeti socialist Ben Blushi ka kritikuar dy liderët politikë Edi Ramën dhe Lulzim Bashën për mos miratimin e reformës në drejtësi. Nga salla e Kuvendit, Blushi tha se politika është shumë larg kompromisit.

“Reforma është shumë afër dështimit. Të çmendurin që vrau gruan dje, thonë që gjykata e liroi për bakshish. Kavaja drejtohet nga shtëpia sot për mungesë të drejtësisë.

Kliko per me shume info

Shukri Xhelili do të rikthehet në punë në Dibër, ka precedent pasi u lirua i pari pse mos lirohet dhe i dyti. Shkak i dështimit të reformës, është paaftësia e Ramës e Bashës për konsensus”, deklaroi Blushi.

LEXO EDHE:  Përmbytjet, Qeveria refuzon shpalljen e emergjencës në Shkodër

Deputeti socialist foli dhe për propozimin e tij dhe të deputetes Mimoza Hafizit, për zgjedhjen e Presidentit nga populli. Sipas tij tre partitë e vjetra: Rilindja, PD dhe LSI nuk e pranojnë.

“Para dy javësh firmosëm një iniciativë për ndryshimin e Kushtetues për zgjedhjen e Presidentit nga populli. Kemi kërkuar ta fusnim për diskutime, por duhen 28 vota, por askush nuk firmos. Tre partitë e vjetra, Rilindja, PD dhe LSI, nuk i japin votat”, deklaroi Blushi, i cili tha se peticioni online është firmosur nga 10 mijë veta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here