E pabesueshme cfarë bën lëngu i bamjeve, ilac për shumë sëmundje

Kliko per me shume info

bamjeNë këtë artikull do t’ua prezantojmë bimën më të mahnitshme me origjinë afrikane, e që ndryshe njihet edhe si “gishti i damës.” Perimja Bamje kultivohet përgjatë regjioneve tropikale dhe me temperatura të nxehta.

Ajo ka shumë vlera ushqyese dhe përmban 30 kalori, 21 miligramë vitaminë C, 3 gramë fibra dietal, 7.6 gramë karbohidrate, 2 gramë proteina, 0.1 gramë yndyrë, 80 mikrogramë folat dhe 60 miligramë magnez. Këta përbërës e bëjnë bamjen një hero të vlerave ushqyese kur është fjala për shëndetin tonë.

Kliko per me shume info

Efektet e kësaj bime mund t’i fitoni edhe ne qoftë se e konsumoni të zier, të fërguar etj. Ja disa nga përfitimet shëndetësore që i sjell bamja:

Forcon imunitetin

Zvogëlon sasinë e glukozës që absorbohet nga ushqimi

Zvogëlon nivelet e kolesterolit

Parandalon sëmundjet në veshkë

Ndihmon me simptomat e astmës.

Për ta përgatitur pijen nga bamjet, fillimisht duhet t’i merrni katër bamje të freskëta me madhësi mesatare dhe t’ua prisni majat. I preni në mes dhe i vendosni në një gotë me ujë. Lerini ashtu gjatë tërë natës të zhytura në ujë, ndërsa të nesërmen i shtrydhni në një gotë të re me ujë të freskët dhe pijeni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.