Themelimi i Ushtrisë së Kosovës shqetëson Serbinë

Kliko per me shume info

ushtria-kosoveThemelimi i Forcave të Armatosura të Kosovës mund të jetë vetëm një kërcënim për stabilitetin dhe të ardhmen paqësore të serbëve dhe shqiptarëe, thonë në Qeverinë e Serbisë.

Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, i ka thënë TribunaChannel se një destabilizim të tillë nuk do ta donin asnjëra palë.

Kliko per me shume info

“Sa i përket qëndrimit të Qeverisë së Serbisë është e qartë se – në bazë të marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, e qershorit të vitit 1999 në mes të ushtrisë jugosllave dhe të NATO-s, përkatësisht KFOR-it, forcë e vetme ligjore e armatosur në territorin e Kosovës (Kosovës dhe Metohisë, siç ne themi) është KFOR.

Ne mendojmë se çdo militarizimi i ri në rajon, që ka vuajtur aq shumë për shkak të luftrave, mund të jetë vetëm një kërcënim për stabilitetin dhe të ardhmen paqësore të serbëve dhe shqiptarëve, të cilën ne të gjithë e duam”, ka thënë Marko Gjuriq.

Por, në Qeverinë e Kosovës shprehen se themelimi i Forcave të Armatosura të Kosovës është shumë i rëndësishëm për stabilitetin dhe paqen në rajon.

“Ushtria e Kosovës do të formohet së shpejti,” është shprehur për TribunaChannel ministrja për dialog Edita Tahiri.

Përfaqësues të opozitës në Kosovë, pretendojnë se themelimi i forcës mund të bëhet vetëm nëse bëhen pazare të reja me Qeverinë e Serbisë.

Por, këtë e mohon ministrja për dialog, Edita Tahiri, si kryenegociatore e nivelit teknik të bisedimeve me Serbinë, në Bruksel.

1 COMMENT

  1. ME QE FORMIMI I USHTRIS E SE KOSOVES ..PROVOKON PAQEN ????? PO ARMATIMI DHE STERVITJA E USHTAREVE SERB NE KUFIJT ME KOSOVEN .. E STABILIZON PAQEN ..HA HA HA CFARE HIPOKRITI …KY SHOKU NGA CHERCHENIA ..

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.