UEFA: Ky është lojtari më i mirë i Shqipërisë në “Euro 2016”

Kliko per me shume info

kombetarjaaaaaaaaKombëtarja shqiptare e futbollit përfundoi aventurën në Europian kryesisht prej golavorazhit jo favorizues ndaj ekipeve të vendeve të treta në grupe, por duhet thënë se performanca e treguar nga kuqezinjtë la gjurmë në historinë e UEFA­’s.
Sipas disa statistikave të fundit të publikuara nga ‘qeveria’ e futbollit europian, Kombëtarja renditet në vendin e tretë për faullet e pësuara pas Polonisë dhe Turqisë, me 43 të tillë bashke me Italinë dhe Portugalinë, transmeton Panorama.

Futbollisti që është vlerësuar më së shumti është Amir Abrashi. Mesfushori ndodhet i dyti për metrat e vrapuar në fushë (35112 metra), ndërsa vendi i parë mbahet nga çeku Vladimir Darida (37394 metra). Ndërkohë, futbollisti tjetër me origjinë shqiptare që renditet në këtë listë është Granit Xhaka me Zvicrën.

Kliko per me shume info

Nga 10 futbollistë që janë pasqyruar në këtë listë,Granit Xhaka vjen i 9­ti me 34033 m të vrapuara në fushë. Ndërsa skuadra që ka vrapuar më shumë është Italia e Antonio Kontes me 337,179 km. Kuqezinjtë e e De Biazit në këtë renditje ndodhen në vendin e fundit me 286.713 km.

Kombëtarja ndodhet në vendin e tretë për përqindjen më të ulët të mbajtjes së topit në fushë (42%), duke lënë pas Irlandën e Veriut (34%) dhe Islandën (35%), ndërsa ekipet që kanë dominuar në kontrollin e lojës janë: Gjermania 66%, Spanja, Portugalia 61%, Zvicra dhe Anglia me nga 58%.

1 COMMENT

  1. Taktizime shume primitive te komtareve ne europianin e 2016 ne France per ta eliminuar Shqiperine e pafate dhe paeksperience.
    U perserit nji eurosong i dyte ….kurr kombtaret tjera,,i jepnin pike dhe e votonin kengen e njera tjetres pa fije turpi ashtu , sikurr pa kurrfar turpi , ne 5 takime , u akorduan rezulltate te tillaa , qe Shqiperine e dergojne ne shtepi para syve te auditorit europian dhe botror
    Europes dhe UEFA -s duhet ti vije turp…!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.