Reforma në drejtësi, dështon takimi Rama-Basha, s`ka kompromis

rama-bashaTIRANE – Dështon kompromisi në takimin mes kryeministrit Edi Rama dhe Lulzim Basha.

në përfundim të takimit, kryeministri Rama doli para medias dhe tha:

Kliko per me shume info

Më vjën keq që nuk arritëm ta bindim PD-në për të votuar bashkë draftin e reformës në drejtësi.

Por më vjen mirë tju them sot të gjithëve se i bëra të gjitha përpjekjet, i bëmë gjithë përpjekjet e mundshme për tua dhënë kundërshtarëve politikë një mundësi kompromisi.

Rama theksoi se nuk eshte i habitur nga qendrimi i opozites, pasi e ka ditur edhe me heret se PD nuk e do reformen ne drejtesi.

Rama: PD nuk e do reformën, ne jemi të vendosur, dërgojmë draftin në Parlament:

Pasi njoftoi dështimin e kompromisit në takim me Lulzim Bashën, kryeministri Rama tha se maxhoranca do të vazhdojë procesin e saj.

Ne nuk do ta presim më PD-në, do të vazhdojmë në rrugën e vetme që kemi.

Deri në ditë e votimit në Parlament, ka kohë që demokratët të mos humbasin fytyrën e tyre.

Dua ti siguroj se nëse ata doi të duan të flasin me ne, për të shfrytëzuar kohën nga sot deri në ditën e votimit, ne jemi gati.

Rama theksoi se drafti i paraqitur nuk është i përsosur por ësghtë i përmirësueshëm.

rama-bashaa
TIRANE – Ka nisur takimi mes perfaqesuesve te mazhorances dhe opozutes. Rama dhe Basha jane ulur perballe tyre ndersa mesohet se edhe ne momentin e pare, ata nuk i kane dhene doren njeri-tjetrit.
rama-xhafaKryeministri Edi Rama ka mbërritur në ambientin ku do të m,bahet takimi me kreun e opozitës Lulzim Basha.

Rama shoqërohej nga deputeti i PS Fatmir Xhafaj dhe ai i LSI, Petrit Vasili.

Ndërkohë Lulzim Basha, shoqërohet nga Oerd Bylykbashi dhe Edi Paloka.

Edhe perfaqesuesit e opozites kane mberritur pak caste me pare ne Pallatin e Kongreseve ku do te mbahet takimi mes krereve te formacioneve me te medha politike ne vend.

Momenti i
Momenti i mberritjes se perfaqesueve te opozites

Objekti kryesor i takimit eshte reforma ne drejtesi, nje kerkese e peseritur per Shqiperine nga SHBA dhe BE. Ky i sotmi eshte takimi i pare qe mbahet mes kryeministrit edi Rama ne cilesine e drejtuesit te qeverise dhe Lulzim Bashes, ne cilesine e kreut te PD dhe perfaqesuesit te opozites. / Lajmifundit.al

basha-rama16

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.